Brak nocnych dyżurów aptek w Kołobrzegu – skutki zmian w przepisach farmaceutycznych

Począwszy od 1 stycznia, apteki w Kołobrzegu nie są już zobowiązane do prowadzenia dyżurów nocnych i świątecznych. Jest to rezultat niedawnej nowelizacji przepisów farmaceutycznych, która anulowała wymóg utrzymania minimum jednej apteki na dyżurze. Od teraz dyżury w nocy stanowią kwestię indywidualnej decyzji właścicieli aptek. Nowe regulacje wprowadzają także zmiany w finansowaniu dyżurów – odpowiedzialność za pokrycie tych kosztów spoczywa obecnie na barkach samorządu powiatowego w miejsca takiego jak Kołobrzeg.

W rezultacie, apteki w Kołobrzegu pozostają zamknięte podczas godzin nocnych. Starosta kołobrzeski, Tomasz Tamborski, wyjaśnia, że zgodnie z aktualnymi przepisami, to aptekarze mają przedstawić roczny plan pracy.

– Gromadzimy informacje o wszystkich aptekach, wraz z godzinami ich funkcjonowania, a następnie podjęcie decyzji o ewentualnym przedłużeniu ich czasu pracy – powiedział Tamborski. W dalszym ciągu otwarte jest pytanie, na ile i czy w ogóle istnieje potrzeba takiego przedłużenia – dodał.

Nowelizacja przepisów farmaceutycznych wprowadziła również zmianę definicji dyżuru nocnego. W chwili obecnej dyżur nocny to dwie godziny pracy między 19 a 23, a w przypadku świąt jest to cztery godziny pracy między 10 a 18. Decyzja dotycząca dalszego funkcjonowania aptek w Kołobrzegu ma zostać podjęta do 20 stycznia.