Zjawisko rosnących cen nieruchomości w Koszalinie

W przeciągu minionych dwunastu miesięcy, obserwowane były znaczące zmiany na rynku mieszkaniowym w Koszalinie. Ceny nieruchomości doświadczyły istotnego wzrostu, średnio o ponad 5%. Największa dynamika sprzedaży dotyczyła niewielkich mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Taka sytuacja jest efektem zakończonego niedawno programu „bezpieczny kredyt 2 procent”.

Agnieszka Ormińska, przedstawicielka Figura Development – firmy prowadzącej największą inwestycję mieszkaniową na tym terenie (obejmującą budowę 202 mieszkań), wskazuje na wyraźne ożywienie lokalnego rynku. Mieszkania o powierzchni do 40 metrów kwadratowych cieszą się największym uznaniem klientów. Te niewielkie nieruchomości są często nabywane przez inwestorów biznesowych, celujących w ich późniejszy wynajem. Grudzień przyniósł również sporo transakcji dotyczących większych mieszkań – trzypokojowych i około 60-metrowych.

– Kupującymi takie mieszkania były najczęściej osoby szukające domu dla siebie. Wielu z nich korzystało z korzyści oferowanych przez program kredytowy „2 procent” – wyjaśnia pani Ormińska.

Ceny nieruchomości na rynku pierwotnym są zależne od wielu czynników, takich jak lokalizacja, standard wykończenia czy rozmiar lokalu – im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena za metr kwadratowy. W przypadku nieruchomości oferowanych przez Figura Development, położonych przy ul. Staszica w Koszalinie, ceny za metr kwadratowy mieszczą się w przedziale od 7,5 tysiąca do 10 tysięcy złotych.