Większość ludzi kojarzy Ustronie Morskie jako popularny kurort w zachodnio-pomorskim między Kołobrzegiem a Koszalinem. Miejsce gdzie można poleżeć na słońcu, potaplać się w słonej, morskiej wodzie i zjeść loda z budki. Nie wielu jednak wie, że Ustronie skrywa też tajemnice, głęboko w nadmorskich lasach, a jednocześnie tak blisko ludzkich osiedli. Poznaj tajemnice Ustronia Morskiego i udaj się na poszukiwanie historii.
Urbex w Ustroniu Morskim – naprawdę warto
Schodząc z uczęszczanej drogi prowadzącej na plażę odnajdziemy szlak prowadzący nas do umocnionej wieży, która była niegdyś głównym punktem prowadzenia ognia. idąc wzdłuż od tego miejsca znajdziemy kolejne 4 umocnienia będące miejscami gdzie znajdowały się dawniej wieżyczki strzelnicze, służące do obrony wybrzeża przed nadpływającymi statki wroga. Kompleks ten powstał pod koniec lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Obecnie fortyfikacje niszczeją, nie są wykorzystywane przez wojsko, nie zajmuje się też nimi konserwator zabytków.
Ruiny przyciągają entuzjastów Urbexu czyli specyficznej odmiany turystyki zorientowanej na eksplorowanie opuszczonych, często zapomnianych budynków i kompleksów przemysłowych lub militarnych. Fortyfikacje w Ustroniu to jedno z najciekawszy tego typu obiektów w kraju. Dla miłośników historii niedaleko wejścia do umocnień można znaleźć tablicę informacyjną wraz z mapką. Należy jednak pamiętać, że nie jest to miejsce przeznaczone do zwiedzania, a stara i nieco już zdezelowana konstrukcja. Przemieszczanie się po fortyfikacjach i bunkrach bez odpowiedniego sprzętu i przeszkolenia może być bardzo niebezpieczne.