Planowane otwarcie nowoczesnej pracowni elektrofizjologii w kołobrzeskim szpitalu

Szpital w Kołobrzegu ma zyskać nową jednostkę medyczną – pracownię elektrofizjologii. Prace budowlane przewidują stworzenie nowatorskiej sali zabiegowej, która umożliwi prowadzenie zaawansowanej diagnostyki i inwazyjnego leczenia problemów związanych z rytmem serca i jego przewodnictwem.

Umowę dotyczącą tego projektu podpisano w ostatni czwartek. Jak podkreśla Anna Bańkowska, członek zarządu województwa, powstanie takiej pracowni sprawi, że pacjenci z Kołobrzegu i okolic nie będą już musieli podróżować do dalszych ośrodków medycznych, takich jak Koszalin, aby skorzystać z niezbędnych usług.

Projekt ma na celu realizację szeroko zakrojonych działań. Anna Bańkowska zapewnia, że obejmują one prace budowlane i instalacyjne oraz uruchomienie zaawansowanego sprzętu medycznego. Wszystko to ma na celu zapewnienie kompleksowego charakteru pracy nowo powstałej pracowni.

Zdaniem Waldemara Frąckowiaka, ordynatora oddziału kardiologii w kołobrzeskim szpitalu, popyt na tego typu usługi medyczne jest bardzo duży. Frąckowiak zwraca uwagę, że zabiegi ablacji stają się coraz bardziej popularne, ale do tej pory ograniczenia infrastrukturalne nie pozwalały na ich wykonywanie w Kołobrzegu.

W ciągu tego roku Urząd Marszałkowski ma zamiar przeznaczyć na ten cel prawie 2 miliony złotych. Pozostała kwota, czyli 1 milion złotych, ma zostać zabezpieczona w budżecie na rok 2025. Całkowity koszt projektu ma wynieść około 3 milionów złotych, a fundusze mają pochodzić z budżetu województwa zachodniopomorskiego.