Detektor czadu ratuje życie rodziny z Gościna

W potencjalnie tragicznej sytuacji znalazła się rodzina składająca się z siedmiu osób, której sen nocny brutalnie przerwał dźwięk sygnalizujący istniejące zagrożenie.

Kupno detektora czadu, określanego również mianem „niewidzialnego zabójcy”, stało się decyzją, która miała ogromne znaczenie dla ich przetrwania. Dramatyczna sytuacja miała miejsce tej nocy i dotknęła rodzinę mieszkańców Gościna.

Z relacji strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościnie dowiadujemy się, że zostali wezwani na ulicę Cichą, gdzie domownicy zostali obudzeni przez alarmujące sygnały czujnika. Po ewakuacji wszystkich siedmiu mieszkańców oraz przewietrzeniu budynku, pomiar wykazał koncentrację tlenku węgla na poziomie 83 ppm. W wyniku zdarzenia jedna osoba doznała objawów zatrucia i potrzebowała natychmiastowej pomocy medycznej jeszcze przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Detektor czadu to niezbędne urządzenie w każdym gospodarstwie domowym, które ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Jego kluczowa rola polega na wcześniejszym wykrywaniu obecności tlenku węgla, czyli czadu – gazu, który jest niewidzialny i niewyczuwalny dla zmysłu węchu, a jednocześnie stanowi śmiertelne zagrożenie. W tym konkretnym przypadku detektor czadu bez wątpienia przyczynił się do ocalenia życia siedmiu osób.