Dwaj historyczni strażnicy, czyli dwie armaty przeciwpancerne o kalibrze 45 mm, po przeprowadzonym remoncie powróciły do swojego miejsca w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Pierwsza z nich to model 53-K wzór 1939, podczas gdy druga to M-42 wzór 1942. Te historyczne maszyny będą miały okazję zaprezentować swoją potęgę podczas nadchodzącej inscenizacji „Bój o Kołobrzeg”, która ma miejsce na plaży przy molo spacerowym w najbliższą sobotę o godzinie 12.
Podczas drugiej wojny światowej, a dokładniej na liniach artyleryjskich radzieckich wojsk, można było znaleźć jedną z najbardziej ikonicznych armat tego okresu – 45 mm armatę przeciwpancerną wz. 1937 (53-K). Ta konkretna broń była również używana przez oddziały polskie w trudnym marcu 1945 roku, kiedy to toczyły one ciężkie walki o Kołobrzeg. Od kwietnia 1938 r., armata wz. 37 znalazła się w arsenale wojsk radzieckich, a następnie, w 1943 roku, stała się elementem wyposażenia 1. Armii Wojska Polskiego. To właśnie ta armia zdołała zdobyć Kołobrzeg po dwóch tygodniach intensywnych walk z niemieckimi oddziałami broniącymi miasta, co miało miejsce 18 marca 1945 r.
Historia tej armaty ma swoje początki w Niemczech w latach dwudziestych minionego stulecia. Niemiecka firma Rheinmetall jest odpowiedzialna za stworzenie tego działa przeciwpancernego kalibru 37 mm. Później nazwano go 3,7 cm PaK 36 i w owym czasie był to jedno z najbardziej zaawansowanych dział przeciwpancernych na globie.