Ustronie Morskie będzie miało spółdzielnię energetyczną. Dzięki temu mieszkańcy zaoszczędzą sporo na prądzie!

Wszystko rozpoczęło się w 2014 roku, kiedy to na zrekultywowanym wysypisku śmieci w miejscowości Kukinka, powstała farma fotowoltaniczną. Kiedy zakończyły się prace nad jej budową i adaptacją, przyszła pora na kolejny etap- wybudowanie spółdzielni energetycznej. Będą do niej podłączone wszystkie budynki użyteczności publicznej.

W 2014 roku jeszcze nikt nie myślał o dzisiejszym kryzysie energetycznym czy o wysokich cenach za energię elektryczną. Jednak już wtedy, za koszt opiewający na 7 milionów złotych, otwierano inwestycję zwaną farmą zielonej energii. Znajduje się ona pod Ustroniem Morskim, w Kukince.

Po kilku latach bezproblemowego działania, farma zostanie podłączona do spółdzielni elektrycznej gminy Ustronie Morskie. Dzięki temu wkładowi nie tylko zmaleje wydatek na utrzymanie budynków użyteczności publicznej, ale i sami mieszkańcy mniej zapłacą z własnej kieszeni.

Dotychczas produkowana energia elektryczna z farmy solarnej, była przekazywana na giełdę i tam sprzedawana. Pora jednak własne środki przekazać w miejskie ręce.