Czy zakaz wyprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim godzi w prawa obywatelskie?

Od kiedy w Ustroniu Morskim wprowadzono zakaz wprowadzania psów na plaże na terenie miasta i gminy, wielu właścicieli czworonogów zaczęło protestować. Zakaz ten został uchwalony na podstawie ustawy o samorządzie gminnym. Jednak jeżeli chodzi o kwestie utrzymania czystości po swoich pupilach, właścicieli zobowiązuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał pismo od osób, które korzystają z plaż w Ustroniu Morskich wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Dowodzą w nim, że zakaz wyprowadzania psów na plażę jest jednocześnie ograniczeniem wolności osobistej ich właścicieli. Zaburzona zostaje również swoboda przebywania i poruszania się w miejscach publicznych.

Działanie RPO mogło być tylko jedno – wezwał wójta gminy o zmianę obowiązującego zakazu w taki sposób, aby była zgodna z prawem. Jeżeli więc zasady mówiące o utrzymaniu czystości zwierząt zostały ujęte w regulaminie utrzymania czystości i porządku, nie jest możliwe, aby wpływały na to odrębnie ustalone zakazy.